• iletisim@kizkalesi.net
  • Firmanızı Ekletmek İçin: 0545 673 8219

Cennet – Cehennem Mağaraları

Cennet Cehennem Mağaraları
Mersin’e yolu düşenlerin Kızkalesi ile birlikte ziyaret edebileceği en ideal turistik yerlerden olan Cennet Cehennem Mağaraları, görsel açıdan eşsiz manzaralar sunuyorlar. Mersin’in Silifke ilçesinin Narlıkuyu Mahallesi bölgesinde yer alan mağaralar, her yıl hem yerli hem de yabancı turistlere ev sahipliği yapıyor. Oluşumu tamamen doğal yollarla gerçekleşen mağaralar, çökük, veya obruk olarak da biliniyor. Akdeniz’de gözlenen karstik yapının yıllar içerisinde çökümü sebebiyle oluşan bu mağaralar, günümüzde turistik alanlar olarak kabul görüyor. Cennet Cehennem Mağaraları, jeolojik oluşumlarının yanı sıra mitolojik efsanelere konu olmaları itibariyle de popülerliklerini her geçen yıl biraz daha artırıyorlar.

Cennet Mağarası
Kimyasal erozyon sebebiyle yeraltı deresinin oluşturduğu çökük tavan, Cennet Mağarası’nın oluşumunu tetiklemiş. Cennet Mağarası’nın oluşumunun ardından, doğal etkenler sonucuyla içerisinde oluşan yeşillik de insanı adeta büyülüyor. Mağaranın dibinde yer alan akarsuyla beraber ismini sahip olduğu güzellikten alan Cennet Mağarası’nın derinliği 70 metreye kadar uzanıyor.
Cennet Mağarası’nın çökük tabanında güney bölümünde küçük bir kilise bulunuyor. Meryem Ana için yapıldığına inanılan küçük kilisenin çatısı bulunmuyor. Mağaraya, taş bir merdiven vasıtasıyla iniliyor. 452 basamaktan oluşan taşlar merdiven olarak kullanılıyor.

Cehennem Mağarası
Cehennem mağarasının oluşumu da tıpkı Cennet Mağarası’nın oluşumu gibi çöküntüyle gerçekleşiyor. 128 metrelik derinliğe sahip olan Cehennem Mağarası’nın içerisine girebilmek mümkün olmuyor. Jeolojik yapısının yanında görsel açıdan da oldukça etkileyici olan mağara, mitoloji efsanelerine de konu olmuş durumda.

Mersin’in en önemli turistik yerlerinden olan Kızkalesi ile birlikte ziyaretin yoğun olduğu Cennet Cehennem Mağaraları için giriş bileti ücreti 15 TL olarak belirlenmiş durumda. Haftanın her günü gezinti yapabilmek için ziyarete açık olan mağaralar, ziyaretçiler için nefes kesici manzaralar sunuyorlar. Silifke’den itibaren 22 kilometre boyunca uzanan yolu takip ederek Cennet Cehennem Mağaraları’na ulaşmak mümkün. Benzersiz manzaralarıyla ve doğal güzellikleriyle birlikte Cennet Cehennem Mağaraları, Mersin’e gezinti için gelenlerin beklentilerinden çok daha fazlasını sunuyor.

CENNET – CEHENEM MAĞARALARI FOTOĞRAF GALERİSİ