• iletisim@kizkalesi.net
  • Firmanızı Ekletmek İçin: 0545 673 8219

Astım Mağarası

Astım Mağarası
Mersin’in önemli turizm bölgelerinden biri Silifke’de bulunan Astım Mağarası, bölgenin coğrafi şartlarını objektif olarak turistlere sergilemesiyle ön plana çıkıyor. Silifke’de Narlıkuyu Mahallesi sınırları içerisinde yer alan Astım Mağarası’nın oluşumunun yaklaşık olarak 3.jeolojik döneme kadar uzandığı tahmin ediliyor. Silis minerallerinin birikimiyle var olan mağaraya hem yerli hem de yabancı turistler oldukça ilgi gösteriyor. Mağara içerisinde 200 metreyi bulan galeriler yer alıyor. Galerilerin tamamının birbiriyle bağlantılı olması mağara içinde rahatlıkla gezinti yapabilmeyi sağlıyor. Astım Mağarası içerisinde bulunan sarkıtların şekilleri görülmeye değer manzaralar oluşturduğu gibi aynı şekilde dikitler de hoş görüntüleri ortaya çıkarıyor.

Yerin 15 metre altında bulunan Astım Mağarası’nın içerisindeki havanın astım hastaları için iyileştirici özelliğe sahip olduğuna inanılıyor. İsmini, astım hastalığına iyi gelmesinden kaynaklı olarak halk arasındaki söylentilerden alan mağaraya özellikle astım hastalığı bulunan turistlerin ilgi gösteriyor olması, mağarayı önemli bir merkez haline getiriyor. Fotoğraf çekmekten hoşlananlar için de birbirinden nefis manzaralara sahip olan Astım Mağarası, sıklıkla tercih edilen doğal mekanlardan.

Astım Mağarası’nda Şifa
Astım Mağarası’nın nem oranı yaz aylarında %85 olurken, kış aylarında ise %95 seviyesine ulaşıyor. Mağara içerisindeki sıcaklığın 15 derece olması, mağarayı her mevsim ziyaret edilebilir kılıyor. Mağarada bulunan iç aydınlatma sistemi sayesinde her nokta detaylarıyla birlikte gözle görülür hale geliyor. Görsel açıdan son derece farklı bir mağara olan Astım Mağarası’na giriş ücreti 5 TL. Mersin Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kontrolü sağlanan mağarada Müze Kart geçerli. Nisan-Ekim ayları arasında mağarayı ziyaret olanağı 08.00-19.00 olarak belirlenirken, Kasım-Mart ayları arasında ise 08.00-17.00 saatleri arasında mağarayı turistler ziyaret ederek gezintilerini gerçekleştirme olanağına sahip oluyorlar. Mersin Kızkalesi‘ne yolunuz düşerse eşsiz doğal manzaralara sahip olan Astım Mağarası’nı ziyaret etmeyi unutmayın.

ASTIM MAĞARASI FOTOĞRAF GALERİSİ