• iletisim@kizkalesi.net
  • Firmanızı Ekletmek İçin: 0545 673 8219

Adam Kayalar

Adam Kayalar
Mersin, tarihi yerleri ve eserleriyle turizm açısından önemli bir yer edinmiştir. Kızkalesi’ne gelen turistlerin ziyaret edebileceği tarihi noktalardan Adam Kayalar, Kızkalesi bölgesine 5 km kadar uzaklıkta yer alıyor. Şeytan Deresi Vadisi’nde konumlanan Adam Kayalar’da birçok farklı kabartmalar bulunuyor. Gizemini asırlar boyunca korumayı başarmış olan Adam Kayalar, bölgeyi ziyaret edenleri heyecanlandıracak kadar tarihi yansıtıyor.

Adam Kayalardaki Figürler Tarihi Görsellikler Sunuyor
Kayalar üzerinde bulunan figür kabartmalarının tamamlanmasının tahmini olarak 200-250 yıl arasında olduğu biliniyor. Ulaşımı zorlaştıran vadi yamacında yer alan Adam Kayalar, her zaman ziyaret edilebilir durumda. 11 erkek, 4 kadın, 2 çocuk, 1 dağ keçisi ve Roma kartalı figürleriyle bezenmiş olan kabartmaların görsel açıdan yarattığı harika tablo en az bir kere görülmeye değer. Doğanın içerisinde bulunan tarihi kusursuzca yansıtan bölge, açık hava müzesi olarak ön plana çıkıyor. Yüzyıllar boyunca bölgede var olan Adam Kayalar her ne kadar doğal sonuçların etkisiyle aşınmalar göstermiş olsalar da orijinalliğini korumalarıyla da kendilerine hayran bırakıyorlar. Kabartmaların dış görünümlerindeki büyüleyiciliğin yanı sıra, altlarında bulunan yazılar da orijinalliklerini koruyor olmaları itibariyle önem taşıyorlar.

Adam Kayaların Eşi Benzeri Yok
Anadolu’nun herhangi farklı bir şehrinde böylesine fazla miktarda kabartmanın bir araya geldiği başka bir nokta bilinmiyor. Kabartmaların yapılış amacının askeri olduğu öne sürülüyor olsa da, Adam Kayalar kabartmalarında ölümle alakalı bir kompozisyonun anlatıldığı da çeşitli kaynaklarda yer alıyor. Bazı kaynaklara göre ise bölgenin önde gelen isimlerine duyulan minneti göstermek için yapılmış oldukları belirtiliyor. Kızkalesi bölgesinin yakınlarında bulunuyor olması itibariyle bölge hem doğal güzelliklere hem de tarihe her açıdan doyurmayı başarıyor. 11 farklı çerçeve içerisinde yapılmış olan kabartmalar, çok uzak noktalardan vadi yamacına bakıldığında bile görülebilecek boyutlarda. Adam Kayalar, dünyanın sayılı tarihi mirasları arasında olup, Kızkalesi’ne gelen ziyaretçiler tarafından oldukça ilgi görüyor.

ADAM KAYALAR FOTOĞRAF GALERİSİ